Lider i pracownik, rodzic i małżonek, dziecko i po prostu człowiek – dziś te role jak nigdy przenikają się w codzienności. Dom stał się naszym miejscem całego życia: pracy, rozrywki, codzienności i wszystkich relacji jakie tworzymy z rodziną i innymi. Ograniczenie naszej życiowej przestrzeni, nie z wyboru a w wyniku przymusowej izolacji znacząco wpływa na to jak funkcjonujemy i jak radzimy sobie z obecnym kryzysem. Dzisiaj jak nigdy wcześniej potrzebujemy wsparcia. Jeśli to Ty musisz udzielić wsparcia ponieważ jesteś LIDEREM zespołu i chcesz zobaczyć, jak możesz to zrobić, a także jak możesz znaleźć siłę dla siebie. Jeżeli chcesz poznać sposoby na poradzenie sobie w KORONAKRYZYSIE – ten artykuł jest dla Ciebie.
(NIE)PEWNOŚĆ
W czasach niepewności warto szukać drobnych rzeczy i działań, które pomogą nam znaleźć poczucie wpływu. To ważne, aby poszukać we własnym otoczeniu tego na co mamy wpływ TU I TERAZ. Jednym z czynników, które wzmacniają poczucie pewności jest sprawstwo, czyli działanie które przynosi zamierzone efekty. Rolą lidera jest pomóc zespołowi w określeniu takich działań. Dać członkom zespołu poczucie pewności co do bieżących celów, priorytetów, oczekiwań. Zapewnić stałe wsparcie poprzez wirtualną najczęściej obecność, pokazać, że jesteś i mogą na Ciebie liczyć. Potrzeba ODWAGI żeby trwać. Z rynku nadchodzą niepokojące wieści, gospodarka się chwieje, rolą Lidera jest mówi jak jest, ale co ważne mówi, że jesteśmy w tym razem. Nie unika trudnych rozmów i pokazywać co w tej sytuacji wspólnie możemy zrobić. To poczucie wspólnotowości, tego że jako Liderzy dbamy o wspólne dobro nie pozostając bierni wobec panującego kryzysu i wzajemnie się wspieramy. Potrzeba przynależności o której pisał Robert Cialdini, w czasach kryzysu jest drugim ważnym obszarem, który wzmacnia poczucie pewności i wpływu na to co wokoło.
(NIE)BEZPIECZEŃSTWO
Ludzie martwią się o swoją przyszłość. Boją się o własne zdrowie i o to jak bardzo zmiany w gospodarce wpłyną na ich codzienność. Zewsząd napływają informacje o obniżeniu pensji czy zwolnieniach. Nagle świat zachwiał naszym poczuciem bezpieczeństwa. W odniesieniu do obecnego kryzysu mówi się o koncepcji „Czarnego Łabędzia” (więcej: Nassim Nicholas Taleb „The Black Swan: The impact of the highly improbable”) wydarzeniu nieprawdopodobnym, rzadkim, mającym ogromny wpływ na rzeczywistość. Twoją rolą jako Lidera jest poszukiwanie więc tych obszarów które dadzą poczucie bezpieczeństwa. Twojej decyzje i to w jaki sposób będziesz je komunikować mają ogromne znaczenie czy pracownik poczuje się bezpiecznie w kryzysowej sytuacji. Nie chodzi o zapewnienie, że nikt nie utraci pracy, lub że zespół nie poniesie żadnych kosztów obecnej sytuacji, bo tego obiecać nie możesz, ale o to żeby pokazać, że jesteś i dbasz o to aby tak się nie stało. Działasz i jasno komunikujesz jak jest. ZAUFANIE i WIARYGODNOŚĆ to podstawowe wymiary budujące poczucie pewności i bezpieczeństwa w relacji. Jest takie motto, które szczególnie mocno osadziło się w rodzicielstwie „Podaruj tym, których kochasz skrzydła, aby mogli latać, korzenie aby wracali i powody, aby zostali. ” (Dalajlama). Skrzydła to dawanie pracownikom możliwości rozwoju ich potencjału, poprzez doskonalenie kompetencji, dawanie przestrzeni do doświadczania i wykorzystywania ich w codziennej pracy. Teraz możesz z ich korzystać. Korzenie w obecnej sytuacji są bardzo ważne, bo to wartości, na których opiera się relacja ORGANIZACJA – LIDER – PRACOWNIK. Wartości dają poczucie bezpieczeństwa, stabilności. Jeśli zbudowałeś zaufanie u swoich ludzi to świetnie, jeśli nie to zrób to teraz. Jasno ich informuj o tym jak jest i działaj żeby wspólnie z nimi przetrwać ten kryzys
(NIE)POKÓJ
Lęk to podstawowa emocja jaka rodzi się w czasach kryzysu. Nie lubimy okazywać lęku, czasem nie wiemy nawet jak o nim opowiedzieć. Jako liderzy często czujemy, że pokazywanie takich emocji obniży autorytet. W tych wyjątkowych czasach bardzo ważna jest inteligencja emocjonalna i jej składowe: rozumienie emocji własnych i zarządzanie nimi, empatia i współpraca . Pokaż swoją ludzką twarz , że Ty jako Lider też boisz się o to co przyniesie przyszłość ale nie pozostaniesz bierny wobec wydarzeń. Pokazanie słabości pokazuje Twoją siłę i dojrzałość oraz twoją autentyczność. Jak mówi Brene Brown:
„Odwaga to co innego niż śmiałość. Pierwotne znaczenie słowa „courage“ (odwaga) zaczynało się od słowa „cor“ – serce. To odwaga, aby być niedoskonałym. Odwaga, aby być niedoskonałym to mieć współczucie dla siebie, a potem dla innych.”
Emocje w kryzysie to jedna wielka sinusoida. Raz jest lepiej raz gorzej, kluczowe jest by nie utknąć w tych trudnych emocjach. W psychologii mówi się o ruminacji, stanie w którym negatywne emocje przejmują kontrolę nad naszymi myślami. Nikomu nie służy wspólne wspieranie się w zamartwianiu i kreowaniu czarnej wizji przyszłości. Nie ignoruj emocji własnych i innych, ale też im się nie poddawaj. Pokaż też jak radzisz sobie z tą sytuacją. Kieruj własne myśli i działania w pozytywnym kierunku. Optymizm i jasne patrzenie w przyszłość jest tu bardzo ważne. To czy dana sytuacja jest dobra czy zła zależy od tego jak ją sobie zdefiniujemy. Świat nie jest czarno-biały, ani to co nam się przytrafia takie nie jest. Zawsze, w każdej sytuacji możesz znaleźć taki obszar, który będzie dawał nadzieję/szanse, i taki z którym będziesz musiał się pożegnać i odczuć stratę. Obecny kryzys z jednej strony jest chwilowym zatrzymaniem gospodarki, a jednocześnie szansą na znalezienie nowej jakości, nowych sposobów na to co robiliśmy do tej pory, na zacieśnienie więzi z ludźmi poprzez nowe doświadczenia. Ludzie z zespołu Cię obserwują (nawet jeśli pracujecie zdalnie) i patrzą jak Ty jako Lider reagujesz na rzeczywistość i jak sobie z nią radzisz. Tak ja zaraźliwy jest śmiech, tak też zaraźliwy jest płacz. Siłą Lidera jest znaleźć balans pomiędzy tzw. ‘poker face’ a zamartwianiem się.
ZACZNIJ OD SIEBIE
Jeśli jesteś LIDEREM, usiądź proszę i zastanów się „Czego najbardziej teraz potrzebujesz?”, „Co dla Ciebie jest pomocne w obecnej sytuacji?”, „Z czego czerpiesz lub możesz czerpać siłę”. Ważne jest aby zanim zadbasz o innych, zadbać o siebie. Wszyscy zostaliśmy wrzuceni w ten wir niepewności, niepokoju, lęku o przyszłość i zaraz ruszyliśmy dalej, robiąc to co do nas należy, pracując intensywnie, po wiele godzin dziennie. Jeśli ani na chwilę się nie zatrzymałaś/łeś to właśnie mogą kończyć się zasoby, po które sięgnąłeś stając w szranki tej walki w nowej rzeczywistości. Bez chwili zastanowienia, bez poszukania alternatywnych zasobów, które mogą Cię w tej sytuacji wspierać szybko się wypalisz. Jak zatem dbać o siebie:
- Określ cel na tu i teraz – skoncentruj się na tym na co masz wpływ. Określ cele które są możliwe do realizacji w obecnej sytuacji, które przynoszą szybki i wymierny efekt. Nie masz wpływu na to jak zachowa się gospodarka w wyniku kryzysu, ale masz wpływ na to jak ty reagujesz i działasz w związku z tym co się dzieje.
- Ustal rytm dnia i granice – tu kluczowy jest rozdziała czasu: dla siebie, dla rodziny, dla pracy. Niby banał ale jeśli wyraźnie nie narysujesz granic to ciągłe przenikanie się tych stref po prostu Cię wyczerpie. Nie jest łatwo pracując z domu wydzielić te granice, ale zastanów się jak możesz umówić się z innymi aby wspólnie opracować taki plan.
- Wyznacz i trzymaj się codziennych rytuałów – codzienne czynności, powtarzalne działania z Twojego życia „sprzed koronawirusa” lub nowe sekwencje działań. Może to by
- Poranna kawa wypita z bliską Ci osobą, może medytacja czy seria przysiadów zanim siądziesz do komputera. Rytuał pozwala nam oswoić codzienność i przypomnieć o zwyczajności. W czasach niepewności bardzo potrzebujemy prostoty i rytmu dnia.
- Ustal co Cię wspiera – zasoby: ludzie, oszczędności, organizacja, wyposażenie, itd. Wszystkie te elementy, które są potrzebne do dawania rady w obecnej sytuacji. Te elementy które pomagają Ci przetrwać, dawać siłę i nadzieję na przyszłość.
- Ogranicz poszukiwanie informacji – nie śledź co chwilę skali zagrożenia… działa na nas efekt ekspozycji – im częściej coś mamy w zasięgu wzroku, słuchu tym częściej o tym myślimy. Niestety media (wszelkie te masowe i social media) zdominowane są informacjami i obrazami negatywnymi, mocno oddziałującymi na naszą sferę emocjonalną. Ogranicz źródła informacji np. do jednego kanału i jednej sesji dziennie. Poszukuj dla odmiany dobry wiadomości i to nie koniecznie dotyczących kryzysu.
- Określ jakie masz przekonania na temat kryzysu – zastanów się jakie masz myśli związane z kryzysem, z izolacją, z zamknięciem, pracą zdalną, itd. Postaraj się przeformułować te, które nie wspierają Cię, wywołują trudne emocje i zachowania, ograniczają twoją kreatywność oraz chęć do działania, np.: „jeśli twoim przekonaniem jest zetwoja branża zostanie szczególnie dotknięta przez kryzys pomyśl jak możesz przetrwać i wyjść silniejszy niż twoi konkurenci.
- Zadbaj o drobne przyjemności – przymusowa izolacja powoduje, że wiele osób jest na trybie przeczekania. Czekają aż to minie i wrócą do „normalnego życia”, będą robić to co chcą i na co mają przyjemność. Zachęcam zrób to teraz, oczywiście wybór jest ograniczony ale nie wierzę, że każda przyjemność związana była w wychodzeniem z domu.
- Humor – śmiej się, szukaj tego co pozwoli Ci pośmiać się w głos, oglądaj filmy które Cię relaksują czy aktywności które Cię rozbawią.
- Zatrzymaj się – dużo pisze o robieniu, ale to co teraz ważne to również „nic nie robienie”. Zatrzymanie się i odpoczynek dla ciała oraz umysłu. Rób to co pozwala Ci „nie myśleć”, dać odpoczynek umysłowi, który w sytuacji kryzysu jest w ciągłej gotowości i ciągłej aktywności chociażby analizując napływające informacje. Pomocna może być sztuka, muzyka, czy zabawa z dziećmi.
- Zadbaj o bliskość z innymi – człowiek jest osobą społeczną, potrzebuje kontaktu z innymi. Jak buduje się bliskość – poprzez obecność, otwarcie na to co wzajemnie do siebie mówimy, słuchanie z uwagą i akceptacją, budowanie wspólnej przestrzeni do radzenia sobie w tej niełatwej dla nas sytuacji. Jeśli nie możesz tego zrobić bezpośrednio skorzystaj z udogodnień technologicznych. Zrób kawę on-line czy umówcie się na wspólne rozmowy.
Człowiek jak nikt inny potrafi adoptować się do zmieniających się okoliczności. Wierzę, że i Ty masz siłę i zdolności do tego aby sobie poradzić z tą sytuacją. Potrzeba na to czasu i poczucia, że dasz radę. Lider teraz jeszcze wyraźniej łączy odpowiedzialności za biznes oraz troskę o siebie i innych.
Źródło: LinkedIn Katarzyna Nyga-Zbroja
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!